TSE belgesi yenileme işlemi, sahip olduğunuz belgenin türüne göre değişiklik gösterir. TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi, bir mal ya da ürünün, belli bir standart içinde üretildiğini gösteren ve alıcılar için son derece güvenilir bir belge niteliği taşıyan en önemli belgeler arasında yer alır. Yeni bir ürün piyasaya süren ve henüz patent alma sürecinde olan markalar için TSE hizmet yeterlilik belgesinin önemi çok büyüktür.

TSE Belgesi Yenileme, Geçerlilik Süresi

Türk Standartlar Enstitüsü açılımıyla TSE, pek çok alanda üstünde damgasının yer aldığı ürün ve hizmet yerlerini ifade etmektedir. Özellikle kamuoyu tarafından güven teşkil eden TSE belgesi, özellikle piyasaya çıkmaya hazırlanan yeni ürünlerin denetlenmesi konusunda büyük bir rol oynamaktadır. TSE damgası bulunan ve tam aksine TSE damgası bulunmayan iki farklı ürünün satış oranı da birbirinden çok farklıdır. TSE damgası olan ürünler, tüketiciye güven teşkil etmek için yeterlidir.

Bu önemli belgenin geçerlilik süresi, yakından takip edilmelidir. TSE belgesine sahip olduğunuzda, geçerlilik süresi dolduğunda yenilemek için yapmanız gerekenler başlıca şu şekilde sıralanabilir;

  • TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi Yenileme için TSE online başvuru yolunu deneyebilirsiniz.
  • Başvurunuz kabul edildikten sonra, TSE İnceleme Uzmanları tarafından denetim işlemi yapılır.
  • Sonrasında TSE Yeterlilik Belgesi yenileme işleminiz gerçekleştirilmiş olur.
  • TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi yılda 1 kere olacak şekilde tekrar edilmesi gerekir.

Yenileme işlemi için alanında uzman bir firmadan destek almanız gerekir. TSE Belgesi ya da TSE belgesi ürün belgeniz bulunuyorsa, bu belgenin süresi bitmeden en az 1 hafta önce bağlı olduğunuz TSE il Müdürlüğüne giderecek belgenizin vize işlemini kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

TSE Ürün Uygunluk Belgesine sahip olduğunuz takdirde, yenileme işlemi için standart revizyonu, kapsam değişikliği olmadığı sürece adres değişikliği gibi detaylar eski belgenizin aslı teslim edildikten sonra tarafınıza gönderilir. TSE belgesi, yaklaşık 3 yıl boyunca geçerlidir. Bu 3 yılın sonunda ara kontrol için TSE kurumuna hemen müracaat edilmelidir. Aksi bir durumda belgesinin son geçerlilik tarihinden sonra, TSE belgeniz askıya alınacaktır. Askı süresi 3 ay olup bu süre sonunda ise mevcut olan TSE Hizmet yeterlilik Belgeniz iptal olup, sözleşmeniz fesih edilir.

Geçerlilik süresi bittiği tarihten itibaren ya da TSE belge geçerlilik süresi bitmeden 2-3 hafta öncesine kadar TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi yenileme işlemi için TSE Hizmet Yeterlilik Belge yenileme başvurusunu yapmış olmak gerekir.

Tüketiciye sunulan hizmetler kapsamında Hizmet belgelendirmesi ile alakalı Türk Standardı ya da kritere uygun olduğunu gösteren belgenin ismi TSE’dir. Kontrol sırasında uygunluğun tespit edilmesi halinde, kuruluşlara verilen belgeye ise Hizmet Yeterlilik Belgesi denilmektedir. Bu belgenin kısaltılmış ismi ise HYB’dir.

TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi bizzat Türk Standartları Enstitüsü Kurumu tarafından verilmektedir. TSE Hizmet yeterlilik belgesini hemen alabilmek için gereken belge standartları şu şekildedir;

  • Yetkili servis TSE hizmet yeterlilik belgesi,
  • İş yerleri için gerekli TSE hizmet yeterlilik belgesi,
  • Özel servis TSE hizmet yeterlilik belgesi olarak bilinmektedir.

Bu belge, sizin faaliyette bulunmuş olduğunuz teknik servisin, iş yerinin ya da özel servisin TSE standartlarına uygun bir şekilde hizmet verdiğini ispat eden bir belge görevi görür. TSE Hizmet yeterlilik belgesi, işyerinde var olan fiziki şartlar, idari şartlar, personel şartları, teknik donanım gibi önemli hususlarda yeterli olduğunuzu ve düzgün hizmet verebileceğinizi ispat eder.

TSE Hizmet yeterlilik Belgesini esnaflar, şahıs firmalar, adi ortaklar, anonim ve limitet şirketler alabilir. Yalnızca evden çalışan, herhangi bir resmi ofisi olmayan kişiler bu belgeyi alamazlar. Bu belge, sadece hizmet verdiğiniz adres için geçerli olacak şekilde sizlere verilir. Birbirinden bağımsız şirketler için bireysel şekilde TSE Hizmet belgesi almak şarttır. Her standart için ayrı ayrı sağlanması gereken şartlar bulunmaktadır. Yetkili servislerin ve özel servislerin kendine has standartları olduğu gibi iş yerlerinin standardı da diğer hizmet yerlerinden farklıdır. Bu standartları öğrenmek ve TSE Hizmet yeterlilik belgesi süresi dolduğunda vakit kaybetmeden yenilemek, işletmenizdeki çalışmaların sekteye uğramaması açısından çok önemlidir.

Belge türünün ne olduğu önemli olmaksızın tüm başvuru işlemleri TSE Online Başvuru sistemi üzerinden yapılmaktadır. Alkan Belgelendirme’yi arayarak uzman ekiplerimizden gerekli desteği alabilir, çok kısa bir zaman zarfında başvurunuzu gerçekleştirerek yenileme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi Yenilemek İçin Alkan Belgelendirme

Müşteri memnuniyetinin büyük ölçüde artmasını sağlayan ve rakiplerinizle yaşadığınız rekabette birkaç adım öne çıkmasını sağlayan TSE Hizmet belgesi hizmeti belli bir süre zarfında, belirli kurallar doğrultusunda yapabilmenizi sağlar. İşletme ve kurumlar için daha pek çok avantajı beraberinde getiren TSE belgesini aldığınız firma güvenilirliği çok dikkat etmeniz gereken diğer bir unsur olarak karşınıza çıkar.

Çalıştığınız belgelendirme kuruluşunun kaliteli hizmet anlayışına sahip olması çok önemlidir. İşletmenizin her anlamda büyüme ve gelişme göstermeye devam edebilmesi için, alanında uzman olarak firmalar için sizi rakiplerinize karşı hep avantajlı kılacaktır.

Alkan Belgelendirme, bu anlamda üst düzey kalite standartlarında hizmet alabileceğiniz, alanında uzman ve son derece profesyonel bir firmadır. Eğitici kadrosu profesyonel danışmanlık ve belgelendirme hizmeti ile firmamız, birçok sektörde ve firmaların genelinde büyüme sağlamanız için gelişmenizi hedeflemektedir.

Alkan Belgelendirme, çalışma prensibi daima müşteri memnuniyeti odaklı çalışmak olan bir firmadır. Bu sebeple işletmelerin kuruluş sürecinden itibaren izledikleri tüm çalışma yolculuğunda eğitim ve araştırma konusunda daha verimli ve bilinçli bir şekilde hareket edebilmeleri adına performans sunmaktadır.

Firmamız, ortaya çıkan bu potansiyelin belgelendirme ve sertifikalandırma sürecini yakından takip ediyor ve sürecin alınan belge ve eğitimle sonlanmayıp, ömür boyu devam edebilmesi için çalışmaya devam ediyor. Sizde şimdi Alkan Belgelendirme tecrübesini deneyimlemek istiyorsanız, web sitemizde bulunan iletişim adreslerinden bize ulaşıp nitelikli belge ve eğitim güvencesini yaşayabilirsiniz.