Her ülke ithalat yapacağı zaman kendi standartlarına asgari olarak uygun olan satın almak ister. Bu nedenle başka bir ülkeye yapılacak olan ihracat işlemlerinde, o ülkenin kalite standartlarına uygun ürünlerin gönderilmesi gerekir. Bu ürünlerin standartlara uygunluğu açısından ise bazı belgeler vardır. 

Suudi Arabistan başka ülkelerden gelen ürünler için SASO belgesini zorunlu tutmaktadır. SASO belgesi Suudi Arabistan standartlarını ifade eden uygunluk sertifikasıdır.

SASO Belgesi Nedir?

Birçok Orta Doğu ülkesi, Uygunluk Değerlendirme Programı yürütmektedir. Bu zorunlu programa dâhil olan ülkelerden bir diğeri de Suudi Arabistan’dır. Suudi Standartları, güvensiz ve sağlıksız ürünlerin pazara girmesini önleme amacıyla uygulanmaktadır.

Tüm dünya ülkelerinin belirlediği gibi Suudi Arabistan’ın da belirlediği bazı standartlar vardır. Bu sayede Suudi Arabistan içerisine insan ve çevre sağlığına aykırı ürünlerin girişi engellenmiş olur. Yani bu uygunluk belgesi ülkenin vatandaşları ve çevresini koruma amacıyla alınmış temel önlemlerden biridir.

Bu yalnızca Suudi Arabistan’a ihraç edilecek ürün, materyal, mal ve ekipmanlar için geçerli bir sertifikadır. Türkiye’deki üreticilerin bu sertifikada yer alan kriterleri baz olarak üretim yapmaları gerekir. Eğer bu kriterler yerine getirilmezse, Suudi Arabistan’a ihracat yapılamamaktadır. 

SASO belgesine tabi ürünler şu şekilde sıralanmıştır;

  • Alarm sistemleri

  • Çocuk oyuncakları

  • Asansör ve ekipmanları

  • İnşaat sektöründeki çeşitli ekipmanlar ve kimyasal içeren malzemeler

  • Binalarda kullanılacak metal türevi ürünler

  • Boya dışında kalan yalıtım malzemeleri

  • Seramikler ve mermerler

  • LPG kullanarak ısıtan ısıtıcı tipleri

  • Elektrikli ve elektronik tüm cihaz ve makineler

SASO belgesi, Suudi Arabistan’a yapılacak olan ihracat için alınması zorunlu belgelerden biridir. Bu belgeyi alamadan Suudi Arabistan’a hiçbir şekilde ihracat yapamamaktadır.

SASO Belgesi Nasıl Alınır?

Bir ürünün SASO belgesi alması, o ürünün Suudi Arabistan’daki standartlara uygunluğunun bir kanıtıdır. Bu sayede ürününüzün gerekli kalite kontrolünden geçtiğinizi gösterebilirsiniz. SASO belgesi alınması, kritik öneme sahiptir. 

SASO Belgenizi almak için özel yetkiye sahip akredite laboratuvar ve merkezlerine başvurmanız gerekir. Yukarıdaki herhangi bir mal, ürün ya da materyalden birini Suudi Arabistan pazarına sokmak için öncelikle ürününüzden birer örnek alarak bu laboratuvarlara göndermeniz gerekir. Bu laboratuvarlarda gerekli test ve analizlerin yapılması gerekir. Yapacağınız talebin ardından gerekli kuruluşlar size tüm kriterleri göz önünde bulundurarak ihracat uygunluk raporu verecektir. Bu rapor Suudi Arabistan’a ihraç edilecekler materyallerin kaydının yapıldığı SABER’e işlenir. Bu belgenin geçerlilik süresi yalnızca 1 yıldır. Her bir materyalin her sene firma tarafından yeniden uygunluk değerlendirme sürecine tabi tutulması gerekir. 

Suudi Arabistan’a ihracat yapmak isteyen firmalar, bu belgeyi almanızı zorunlu kılmaktadır. Ancak bu belgeyi alarak dilediğinizi ürünü ihraç edebilirsiniz.

SASO Belgesi için Hangi Belgeler Gereklidir?

SASO belgesi almak için bir dizi belgeyi toplamanız gerekir. Bununla birlikte prosedürlere bağlı olarak SASO belgesi ortalama olarak dört gün içerisinde verilmektedir. Buna karşın bu belgeyi almak istiyorsanız en az iki hafta öncesinden harekete geçmeniz gerekir. Süreç içerisinde aksaklıkların yaşanabileceğini unutmamanız gerekir.

Eğer işletmenizin TSE ya da CE belgeleri varsa, SASO belgesi alma işleminiz de çok daha kısa bir süre içerisinde tamamlanacaktır. Bu belgeler hem destekleyici niteliktedir hem de gereklidir. 

Eğer Suudi Arabistan’a ihraç yapmak istiyorsanız, akredite testleri için yetkili olan herhangi bir laboratuvara başvuruda bulunabilirsiniz. Türkiye’de SASO belgesi veren yetkilendirilmiş kuruluş TSE’dir. İmal ettiğiniz ürünlerin her birini laboratuvarlara göndererek SABER sistemine giriş yapılmasını sağlayabilirsiniz. Testlerden onay alan her bir ürün için uygunluk belgelerine ihtiyacınız olacaktır.

Suudi Arabistan’ın teknik yönetmeliklerine uygun olan tüm ürünlere, yapılan incelemeler sonucunda uygunluk/ yükleme sertifikası verilecektir. Bunun ardından ihracatını yapacağınız ürünleri Suudi Arabistan’a gönderebilirsiniz.

SASO Belgesi Danışmanlığı

Suudi Arabistan ithal edilen her bir ürün için SASO belgesini zorunlu tutmaktadır. Bu ülke, ulusal güvenlik gereksinimlerini ön plana koyarak SASO’nun firmalarca alınmasını istemektedir. Bu belgeye özellikle gıda malzemeleri ve oyuncak gibi ürünlerde çok daha fazla özen gösterilmektedir. Bu ürünler, sağlık standartlarına uygun bir şekilde imal edilmişse SASO belgesi alarak bu durumu kanıtlamaları gerekir.

Bu belgelendirme süreçleri ise zaman zaman karmaşık ve zor işlemleri içerebilirler. Ürünlerinizi en kısa sürede ve sorunsuz bir şekilde Suudi Arabistan’a ihraç edebilmeniz için işlemler konusunda danışmanlık almanız büyük fayda sağlayacaktır. SASO belgesi konusunda uzman ve deneyimli bir kadro, tüm işlemlerinizi en kısa zamanda gerçekleştirecektir. Bu belge hakkında hiçbir bilgiye sahi olmasanız dahi gerekli tüm işlemler danışmanlık firmaları tarafından yapılacaktır. Bu sayede hatalı ya da eksik belgelerin önüne geçilebilir ve güvenilir bir şekilde SASO belgenize kavuşabilirsiniz.

Bu belge sayesinde şirketiniz, Suudi Arabistan’a dilediğiniz gibi ihracat yapabilir. Bunun yanı sıra Suudi Arabistan firmaları da diledikleri ürünü ithal olarak ülkeye sokabilirler. Bu işlemlerin tamamı için SASO belgesi anahtar bir görev görmektedir. 

Eğer siz de Suudi Arabistan’a ihracat yapmak istiyorsanız, SASO belgesine başvuru yapmalısınız. Daha öncede ifade ettiğimiz gibi ürünlerin laboratuvar işlemleri, belgelerin takipleri, sonuçların olumlu çıkması bazı sorunlara daima gebedir. Bu sorunların üstesinden gelmek için bize hemen başvurabilirsiniz. Alkan Belgelendirme olarak, SASO belgenizin güvenilir ve hızlı bir şekilde çıkması için tüm süre boyunca yanınızda oluyoruz. Bu alanda uzman, profesyonel ve deneyimli kadromuz; size tüm eksiklerinizi ve hatalarınızı gösterecek, işlemleri sizin adınıza yürütecek ve sonunda Suudi Arabistan’a ihracat yapmanız için gerekli olan SASO belgenize kavuşmanız için her türlü işlemde size yardımcı olacaktır. Siz de SASO belgesi edinmek istiyorsanız hemen bize başvurabilir, avantajlı danışmanlık ücretlerinden yararlanabilirsiniz. Bu sayede ihracatınızı hiçbir sorun çıkmadan güvenli bir şekilde gerçekleştirebilir ve firmanızı büyütebilirsiniz.