ISO 9001 ve diğer tüm ISO belgelerinin geçerlilik süreleri 3 yıl olarak bilinmektedir. İlk belgelendirme tarihinden başlayarak o tarih itibariyle 3 yıl boyunca geçerli olan ISO 9001 kalite belgelerinin 3 yıl geçerlilik süreleri dolduğunda, çok daha uygun bir maliyetle tekrar yenilenebilmektedir. Bahsi geçen bu maliyet çoğunlukla Euro ve dolar kurundaki artış ile doğru orantılı bir şekilde değiştiğinden, ISO 9001 ilk belgelendirme tutarının yaklaşık olarak 3’te 2’si civarında seyreder.

İSO Belgesi Geçerlilik Süresi

Bu oranlar, kalite yönetim sistemleri hakkında detaylı bir şekilde bilgi sahibi olabilmeniz için belirtilmiştir. Bununla birlikte her ISO belgesi verildikten sonraki 1 yıl başlamak üzere, yıllık ara denetimler bulunur. Bu ara gözetim denetimde ücretler yaklaşık olarak belgelendirme fiyatının 3’te 1’İ ile belge fiyatının yarısı kadardır.

İSO belgesi almak, kurumunuzun 3. Kişiler tarafından denetlenmesi halinde işletmenizin kazanmış olduğu niteliği belirten çok önemli bir kalite belgesidir. Bu belgelendirme denetimi, küçük ya da büyük fark etmeksizin her türlü işletme ve kurum için gerekli olan önemli bir belgedir. ISO belgesi, iş politikası süreçlerini belgeleyen ve bu süreçleri resmi şekilde tanımlamayı sağlayan, gözetim denetiminde yeri büyük olan bir sistem şeklidir. ISO belgeleri arasında en sık tercih edilen kuruluş ISO 9001 Kalite Yönetim Belgesi olarak karşınıza çıkmaktadır. Ayrıca ISO belgeleri kapsamında pek çok farklı sektör için özel olarak oluşturulmuş ISO standartları da mevcuttur. Bu standartları kullanmaya başladığınızda, işletmenizin kalite standartlarını otomatik bir şekilde yükselttiğinizden emin olabilirsiniz.

ISO 9001 belgesi maliyet olarak göz önünde bulundurulduğunda, evrak üzerinde her ne kadar 3 yıl geçerlilik süresinin olduğu belirtilse bile belgelendirme kuruluşunun da her yıl akreditasyon kurumları tarafından denetlenmesi ve bu bahsi geçen denetimlerin ciddi maliyetleri olmasından kaynaklı her yıl ödenen ücretler dikkate alındığında ödemelerin yıllık gibi olduğu söylenebilir.

İlk yıl ISO belgesi teslim aldığınızda, yıllık ödeyeceğiniz ara rakamların ve belgenizi teslim alacağınız kurumlarla uyum içerisinde olmanız çok önemlidir. Alkan Belgelendirme bu anlamda başvuru ve belgelendirme aşamalarında her iki tarafından da fayda-zarar dengesini en iyi şekilde analiz eden ve bu tutarları kayıt altına alarak bu formların birer tane kopyasını başvuru yapan firmaya teslim ederek mutabık kalabilmesi hedefleyerek çalışmalarını sürdürmektedir.

ISO belgesinin işletmeler için önemi tartışılmazdır. Bu yüzden belgelendirme süreci tamamlandıktan sonra, süreci yakından takip etmek ve geçerlilik süresi dolduğu takdirde yenilemek gerekir. ISO belgesi sayesinde yurtiçi ve yurtdışı rekabet şansınızı arttırarak, tüm rakiplerinizden daha avantajlı bir duruma gelebilme imkânı yakalarsınız. Bu belgenin sunduğu yaptırımlara uyarken, firma ve kuruluşunuzun yönetim standartlarının daha farklı şekillenmeye başladığını ve kurumsallaşmaya başladığınızı görebilirsiniz.

ISO belgesi sayesinde müşteri potansiyeline karşı empati duygunuz gelişir ve müşterilerinizle aynı dilden konuşmaya başlarsınız. Buda daha müşteri odaklı çalışmaya beraberinde getirdiğinden, müşteri memnuniyetini kazanmış olursunuz. Pazar payını arttırmak için çok önemli bir rolü olan ISO belgelendirme geçerlilik süreci bu nedenle çok yakından takip edilmelidir.

ISO belgelendirme sistemi ile kalite belgesinin sunduğu standartları uygulayarak, niteliksiz ve hatalı olan mallardan doğması muhtemel zararları çok daha aza indirgeyip, maddi anlamda fayda elde edebilirsiniz. Ayrıca ISO belgesi ile tedarikçilerle çok daha iyi ilişkiler kurabilme imkânınız mevcuttur. ISO belgelendirme, dünya ülkeleri standartlarına erişmeniz açısından işletmenize kolaylık tanırken, aynı zamanda bu ülkelerle entegre olabilme yollarını açar. Kuruluşunuzun yapmış olduğu faaliyetlerin, kişisel olarak elden çıkarak daha bağımsız ve profesyonel bir şekilde yönetilmesini sağlayabilirsiniz.

ISO 9001 kalite yönetim sistemlerinde şirketinizin büyüklüğüne odaklanmadan, dünyaca tanınmış olan standartlarda kaliteyi yönetebilirsiniz. Bu anlamda uygulayabileceğiniz aşamalar ise oldukça ilgi çekicidir. ISO 9001 kalite yönetimi ile karı arttırırken, çok daha iş kazanabilir ve tüm müşterilerin memnuniyetini kazandığınız sırada, paradan da tasarruf edebilirsiniz.

İşletmenizin büyüklüğü her ne olursa olsun ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi çalışmaların sırasında tüm operasyonel süreçlerinizi çok iyi bir şekilde yönetip, izleyebilmenizi sağlar. Dünyanın en yaygın biçimde kullanılan kalite yönetim standardı olarak bilinen ISO 9001, işletme ve kuruluşların hizmet verirken performans yönetimi konusunda nitelik olarak artış göstermelerine ve buna sürekli olarak devam edebilmelerine olanak tanır.

ISO Belgelendirme İşlemleriniz Alkan Belgelendirme Güvencesiyle

Belgelendirme kuruluşların kaliteli ve güvenli hizmet vermesi çok önemlidir. İşletmenizin her bakımdan gelişmeye ve büyümeye devam etmesi için alanında uzman olan firmalara yönelmek sizi rakiplerinize karşı her zaman bir adım öne taşıyacaktır.

Alkan Belgelendirme, alanında uzman ve eğitici kadrosu sayesinde danışmanlık ve belgelendirme hizmeti söz konusu olduğunda birçok sektörde firmaların genelinde hizmet vermeye ve büyümeye devam ediyor.

Firma olarak çalışma prensibimiz daima müşteri memnuniyet odaklı olmaktır. Bu yüzden amacımız firmaların kuruluş sürecinden itibaren olmak üzere izlemiş oldukları çalışma yolunda eğitim ve araştırma konusunda çok daha bilinçli olmaları ve verimli bir çalışma performansı sunmalarıdır.

Firmamız tarafından ortaya konulan bu potansiyelin aynı anda belgelendirme işlemlerini sizin adınıza oluşturarak sertifikalandırma süreci için önemli bir adım atmış oluyoruz. Ayrıca tarafınıza sunduğumuz sertifikalar için alınan eğitimlerin devamlılığını sürdürebilmek için uzman yönetici kadromuz ile talep ettiğiniz danışmanlık hizmetini vermeye devam etmektedir. Alkan Belgelendirme kalitesiyle eksiksiz olarak firma ömrü boyunca gerekli desteği alabilirsiniz.

Belgelendirme kuruluşlarının nitelikli hizmet vermesi, geleceğinize yatırım söz konusu olduğundan çok önemli bir yere sahiptir. Kaliteli hizmet alabileceğiniz Alkan Belgelendirme güvencesini bizzat deneyimlemek için web sitemizi ziyaret edebilir, iletişim numaralarımızdan bizlere tek tıkla ulaşabilirsiniz. Alkan Belgelendirme, sektörünüzde sizi bir adım öteye taşımak için çalışmaya devam ediyor.