Belgelendirme konusu oldukça geniş ve komplike bir konudur. Standartlar tanımları gereği, kuruluşlara ürettikleri ürünlerden, hizmetlere ve sistemlerine kadar tüm süreçlerin geliştirilmesi, yönetimi ve kontrolünde yardımcı olmak için oluşturulmuş kılavuzlardır. Bu anlamda ISO belgeleri, toplum tarafından en çok bilinen standartlardır. Buna karşın birçok farklı belgeden bahsetmek mümkündür. Bu belgeler alanlarına göre; kalite, güvenlik ve verimlilik gibi gereksinimleri karşılamaktadır.

Belgelendirme Firmaları Ne İş Yapar

Bir kuruluşun belirli standartlara göre onaylanması için, akredite üçüncü taraf belgelendirme kuruluşları, gereksinimleri denetim süreci aracılığıyla karşıladığını doğrulamalıdır. Bu denetim süreci başarıyla tamamlanabilirse, kuruluşa resmi bir sertifika verilebilir. Bu sertifika hem yasalar hem müşterinin bakış açısı hem verim hem de çevresel koşullar açısından oldukça faydalıdır.

Bu belgeleri alabilmek için çeşitli şartları yerine getirmeli ve standartlara uyum göstermelisiniz. Belgelendirme firmaları, bu şartları yerine getirmeniz için size yardımcı olur. Konusunda uzman kişiler, belgenin türüne göre şartları sağlamanızı ve başvuru sürecini daha sağlıklı bir şekilde yürütmenizi sağlar.

Belgelendirme Firmaları

Belgelendirme firmaları, farklı birçok sektörde hizmet veren kuruluşların ulusal ya da uluslararası alanda geçerli belgelerle ilgili süreçlerini yönetmektedir. Belgelendirme hizmeti kapsamında ISO belgeleri başta olmak üzere birçok farklı sertifika alınabilmesi adına denetim, gözetim ve kontrol süreçleri sağlar.

Belgelendirme sürecinde bir firma seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, firmanın akredite olmasıdır. UKAS, İAS, EQRAS ve TÜRKAK tarafından akreditasyon verilen bağımsız firmalar, işletmelerin sertifika ihtiyacına gerekli cevapları verecektir. Bu konuda özellikle Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından alınan akreditasyonlar önemlidir. Bu sebeple de belge hizmeti alacağınız firmada aramanız gereken en önemli konu akredite olup olmadığıdır. Akredite olmayan bir kurum, belgelendirme firması olarak hizmet vermesi bir takım sorunlara yol açacaktır.

Belgelendirme Firmaları Hizmet Süreci

Belgelendirme firmaları, birçok farklı sertifikayı alabilmeniz için bu alanda faaliyet göstermektedir. Bu faaliyetler genel olarak sertifikaya bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Her bir belgenin istediği şartlar ve standartlar farklıdır. Bu sebeple sertifikanın beklentilerine uygun olarak bir plan hazırlanması gerekir.

Tüm belgeler için gerekli hizmet sürecinin ortak adımları ise şu şekildedir;

 • Müracaat
 • Belgelerin Kontrolü
 • Planlamanın yapılması
 • Denetleme
 • Belgelendirme

Bu sürecin ardından dilediğiniz ulusal ya da uluslararası belgeye kavuşarak, bu sertifikaların avantajlarından faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Alkan Belgelendirme ile Alabileceğiniz Belgeler

Belge almak birçok kurumsal işletme açısından üretim, satış ve dağıtım süreçlerinde verimin artması anlamına gelmektedir. Bu sebeple bir belgelendirme firmasına başvurarak, belge sürecinin sonuçlandırılması gerekir. Belgelendirme firmaları, sürecin başından sonuna kadar yanınızda olacak ve dilediğiniz sertifikanın alınmasını sağlayacaktır.

Alkan Belgelendirme, bu firmalar arasında tecrübesiyle, profesyonel bakış açısıyla, çalışma tarzıyla, uzman personeliyle ve avantajlı fiyatlarıyla ön plana çıkmaktadır. Sektörün öncü isimlerinden olan Alkan Belgelendirme, birçok farklı hizmeti sunmaktadır. Bu belgelendirme hizmetleri şu şekildedir;

 • ISO Belgesi
 • TSE Belgesi
 • CE Belgesi
 • EAC Belgesi
 • SASO Belgesi
 • Yerli Malı Belgesi
 • Helal Belgesi
 • ISO Belgesi

Alkan Belgelendirme sayesinde alabileceğiniz sertifikaların en ünlüsü ISO standartlarıdır. ISO 9001 Belgesi, en çok kullanılan kalite yönetim sistemidir. ISO 9001 kalite yönetim sisteminin yanı sıra; ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi gibi birçok farklı sertifikaya sahip olabilirsiniz. Bunların yanı sıra birçok farklı ISO belgesini edinebilmek için bizimle iletişime geçerek, detaylı bilgi alabilirsiniz.

TSE Belgesi

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Belgesi; üretilen ürünlerin ve kullanıcıya sunulan hizmetlerin asgari kalite şartlarını karşılayıp karşılamadığını ölçmektedir.

CE Belgesi

CE Belgesi “Avrupa’ya uygunluk” olarak Türkçeye çevrilmektedir. Bu belge, sağlıklı olanlar ile sağlıksız olanları ayrıştırabilmek adına kullanılır. Avrupa Birliği ülkelerine ait bu standartları karşılamayan ürünler, bu ülkelerin pazarlarına giremezler.

EAC Belgesi

EAC Sertifikası, Avrasya pazarına ihracat yapmak isteyen üreticilerin ve firmaların sahip olması gereken uygunluk belgesidir.

SASO Belgesi

SASO Belgesi yalnızca Suudi Arabistan’a ihraç edilecek olan ürünler için alınması gereken bir sertifikadır. Bu belgeye sahip olmayanlar Suudi Arabistan’a ihracat yapamamaktadır.

Yerli Malı Belgesi

Yerli Malı Belgesi, kamu ihalelerine daha avantajlı biçimde katılmanızı sağlar. Bu belge sayesinde KDV istisnalarından ve indirimlerden faydalanabilirsiniz. Bunun yanı sıra KOSGEB gibi ulusal kuruluşlarından teşvik almanıza da yardımcı olacaktır.

Helal Belgesi

Helal Belgesi; İslami koşulları ve insani gereklilik açısından uygunluk sağlayan ürünlerin belirlenmesi amacıyla oluşturulmuş standartlardır. Bu standartlar her İslam ülkesinde farklılaşabilmektedir. Türkiye’de bu sertifikayı Helal Akreditasyon Kurumu sağlamaktadır.

Siz de yukarıdaki belgelere ve bunların altında yer alan birçok standarda uyum sağlamak ve bu sertifikaların avantajlarından faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Alkan Belgelendirme olarak, tüm bu sertifikasyon süreçlerini sizinle birlikte yürütüyor, sürecin daha hızlı ve sağlıklı yürümesini sağlıyoruz. Bu sayede dilediğiniz ulusal ve uluslararası belgeye sahip olarak, çok daha verimli bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz.